12 Ekim 2016 Çarşamba

Deniz 1 aylık oldu...

Deniz 1 aylık oldu.

Zaman uçuyor ve bu yeni anne çok yorgun olsa da kızının tek bir anını bile kaçırmamak için çabalıyor.

Geçtiğimiz bir ay hem çok kısaydı hem çok uzun. Hem bir anda geçti hem sanki deniz bugüne kadar hep bizimleymiş gibi uzundu. Çoğu gece uykusuz, çoğu gün yorgun geçti. Ama bunca şeye rağmen şu son bir ay çok güzel geçti.

Deniz 1 aylık oldu. 
Geçtiğimiz bir ayda en sevdiği şey tabi ki yemekti! Bazen günde 15-16 kere emdiği oldu. Ağladı emdi, huzursuzlandı emdi, güldü emdi. Velhasıl kelam canı ne zaman isterse emdi.

Benim sesimi tanımaya ve hatta hafiften beni takip etmeye, dolayısıyla kalbimi eritmeye de başladı. Biliyorum o yüzüme baktığında attığı gülücükler refleks ama işte insan seviniyor elde değil :)

Deniz 1 aylık oldu.
Göbeği düştü, banyo yapmaya başladı. Suyu sevdiğinin sinyallerini verdi bizi mutlu etti. 

Tam bir yaka çiçeği olarak anne göğsü baba koynu en sevdiği yerler olarak tarihe geçti. Yatağında uyusa da birimizden biri onu kucağına alır da orada uyumasına izin verirse denizden mutlusu yok tabi :)

8 günlük olduğundan beri yarımşar saatlik park gezilerine başladı. Slingi pek sevmedi, arabasına tam alışamadı ama oksijen alınca mutlu gibi.

Deniz 1 aylık oldu.
Geçtiğimiz bir ayda üstünün değiştirilmesini hiç sevmedi. Ne zaman üstünü değiştirecek olsak etinden et kopuyormuşcasına ağladı. 

Öte yandan altının açılmasına bayıldı. Ve her altının açılışını, altı açıkken çiş ya da kaka yaparak kutladı. Bir seferinde benim üstünü başını ve yeni yıkanmış halıları kaka yaparak reflekslerimizi geliştirmemiz gerektiği konusunda bizi eğitti. Dersimizi aldık! Şimdi alt değiştirmeler daha eğlenceli :)

Deniz 1 aylık oldu.
Evde kusmadığı çok az yer kaldı. Bizim kusmukla tanışmamış üst başımız ise kalmadı :) Ne yazık ki gaz sorunuyla tanıştı.o kıvrandıkça bizim karnımız ağrımaktan beter oldu. Bebek masajını sevdi, anne baba göğsüne yatarak rahatladı.

Anne baba kucağında pilates topunda sallanmak onu en sakinleştiren şey oldu. Ozan da ben de ninniler uydurmakta ustalaştık, yaratıcılığımıza böyle de bir katkısı oldu :)

Deniz 1 aylık oldu.
Gözlerimize bakmaya başladı. Şaşkın bakışlarıyla bizi güldürdü. Dudaklarını büzüşüyle çok şeyler anlatmaya başladı. 

Bu ay aldığı 850 gramın çoğunu yanaklarda biriktirerek bildiğiniz yanaklı bir bebiş oldu. Ha gıdıyı da unutmayalım çocuk gıdı için de baya çalıştı. Sağolsun bu sayede anne babaya öpecek geniş alanlar yarattı :)

Deniz 1aylık oldu.
Gülçin 1aylık anne, Ozan 1aylık baba oldu. 
Nasıl bakacağız, nasıl tutacağız derken elimizde döner oldu. Hatta bir elimiz deniz doluyken diğer elle yemek pişer, üst değiştirilir, ufak tefek işler halledilir oldu.
Evimizde hayat değişti. Haklıymışsınız, hayatımızın bu yeni hali zor ama bir o kadar da mis kokulu, güzel bir hayat oldu

Deniz 1 aylık oldu.
Deniz iyi ki doğdu.
Denizim iyi ki doğdu...

11 yorum:

 1. Yaka çiçeği benzetmesini de ilk defa duyuyorum çok yaşa e mi Gülçin. Seninki bir aylık kusmadığı yer kalmadı. Benim ki dana kadar işemediği yer kalmadı. yeni yıkadığım koltuk kılıfları bugün bir daha sökülecek :)

  İyi ki doğmuş Deniz kızı.

  YanıtlaSil
 2. Alia'nin ilk ayini hatirliyorum okuyunca, o da aynen boyle surekli gogsumuzde uyur ve rahatlardi. Simdi gecen zamana bakiyorum da en zor zamanlar benim icin ilk 3 aydi sanirim. Hormanlarin etkisi, dogumdan cikmis yorgun beden, ve minicik yeni bie birey. Gittikce kolaylasip keyifli hale geliyor kesinlikle. Hele ki hic susmak bilmeden konustuklari su 2 yas ve sonrasi cok balli kaymakli :)
  Mutlulukla, saglikla, keyfini cikara cikara buyu Deniz

  YanıtlaSil
 3. Ürperdim okurken. Adı gibi uçsuz bucaksız, huzur veren, masmavi ruhlu mutlu bir bebecik olsun. Olağanüstü bir şey!

  YanıtlaSil
 4. Öncelikle hayırlı olsun hem bebişiniz hem de anneliğiniz. Çok cici bir yazı olmuş akıcı içten ve tanıdık... Annelik duygusunu her tadan kadın için ayrıca seviniyor ilerleyen yıllar için de bolca sabır diliyorum. Allah sizlere bağışlasın...

  YanıtlaSil
 5. güzel denizim benim, gülçin ve ozan'ın aklını başından almaya devam et! go my girl! :)

  YanıtlaSil
 6. Deniz ne tatlı hayata tutunuyo öle.haftaya cuma da ada'mızı davet etcez dünyaya.tabi bi sürprizle daha önce gelmezse. deniz'in maceraları yolumuzu açcak...keyifli annelik gülçin...

  YanıtlaSil
 7. Deniz ne tatlı hayata tutunuyo öle.haftaya cuma da ada'mızı davet etcez dünyaya.tabi bi sürprizle daha önce gelmezse. deniz'in maceraları yolumuzu açcak...keyifli annelik gülçin...

  YanıtlaSil
 8. Nice aylara yillara.. Lukas da yarin 1 aylik olacak <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ceren doğdu mu? lukas mı adı? ay çok güzel!! sağlıkla mutlulukla büyüsün :)

   Sil
 9. Güle güle büyütün bebeğinizi. Sağlıkla,sevgiyle huzurla...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. NOT: Blogunuz takip listemden yok olan bloglar arasındaymış maalesef. Böyle bir teknik sorun yaşıyordum. Sorun ortadan kalkmış artık. İsim isim tarayıp 'yeniden takip' işlemi başlattım bugün.

   Sil

Bunlar da ilginizi cekebilir

Related Posts with Thumbnails